Σχολικός Κανονισμός

19863

Your IP: 3.235.42.157
2024-03-19 11:10

Διερεύνηση των επιπτώσεων στα καταστήματα της πόλης μας

Συντακτική Ομάδα Μαθητών :   Βαγγελή Μελίνα, Βάσιου Χριστιάνα, Γεωργίου Σταματίνα, Γόγολου Ίριδα, Παππά Αθηνά, Ρικά Αλεξάνδρα

Υπεύθυνοι καθηγητές :    Δρίμτζιας Βασίλης και Χαντζάρας Χρήστος.

Στα πλαίσια της ερευνητικής εργασίας « Μαθαίνω για τα ΜΜΕ. Δημιουργώ Ηλεκτρονική Εφημερίδα.» , αναλάβαμε να μελετήσουμε την οικονομική κρίση στη πόλη μας. Αρχικά επισκεφθήκαμε το πεζόδρομο της πόλης μας όπου το αποτύπωμα της κρίσης είναι ιδιαίτερα έντονο. Για αυτόν το λόγο αποφασίσαμε να μετρήσουμε πόσα καταστήματα είναι κλειστά. Η καταμέτρηση που κάναμε έδειξε ότι από σύνολο 98 καταστημάτων που υπάρχουν στον πεζόδρομο καθώς και στους κάθετους δρόμους αυτούτα 33 ήταν κλειστά, δηλαδή ένα στα τρία.

Παράλληλα διεξάγαμε έρευνα μέσω ερωτηματολογίων στα εμπορικά καταστήματα της οδού Κύπρου, στο ύψος του δημαρχείου. Στο πιο εμπορικό κομμάτι της πόλης μας . Στην έρευνα έλαβαν μέρος 65 καταστήματα.

Συμπερασματικά από την έρευνα βλέπουμε ότι έχουν μειωθεί οι εισπράξεις σχεδόν στο σύνολο των καταστημάτων τα τελευταία δύο χρόνια , το ποσοστό ανέρχεται στο 97%. Ένα στα δύο καταστήματα δηλώνει πτώση της τάξεως από 26% έως 50%. Οι πελάτες αγοράζουν πλέον με κριτήριο τη χαμηλή τιμή του προϊόντος και δεν έχουν ως προτεραιότητα την ποιότητα και την επωνυμία του.

Επίσης, ένα στα δύο καταστήματα δηλώνει αύξηση των χρεών των πελατών του προς αυτό, ενώ το 86% των καταστημάτων έχει καταφύγει σε παράταση των εκπτώσεων και σε προσφορές προκειμένου να αυξήσει τις πωλήσεις του.

Τέλος, στο ερώτημα τι πιστεύεται για την οικονομική κατάσταση στο μέλλον, ένα μικρό ποσοστό εκτίμησε πως η κατάσταση θα βελτιωθεί, ενώ όταν τους τέθηκε η ερώτηση σχετικά με το κλείσιμο της επιχείρησής τους στο επόμενο χρονικό διάστημα εντύπωση προκαλεί ότι το 77% το θεωρεί από μάλλον έως και αρκετά πιθανό.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της έρευνας μας παραθέτονται στη συνέχεια :