Σχολικός Κανονισμός

Σύνολο

Your IP: 3.12.71.237
2024-04-27 09:12

Την Πέμπτη, 7/9/2023, πραγματοποιήθηκε με επιτυχία η ημερίδα διάχυσης του προγράμματος ERASMUS+ στο 1ο Γενικό Λύκειο Ηγουμενίτσας, στο πλαίσιο ολοκλήρωσης του προγράμματος ERASMUS+ (KA122). Οι τέσσερις παιδαγωγικές ομάδες που συμμετείχαν στη δράση μοιράστηκαν τις γνώσεις, καλές πρακτικές και εμπειρίες που αποκόμισαν, με τους συναδέλφους του σχολείου τους και συναδέλφους από την ευρύτερη εκπαιδευτική κοινότητα.

Η ομάδα δράσης του σχολείου μας συνεχίζει την προσπάθεια υλοποίησης αντίστοιχων προγραμμάτων, που αφορούν την κινητικότητα των εκπαιδευτικών, διεκδικώντας ένα καλύτερο σχολείο για τους μαθητές του 21ου αιώνα.

Ολοκληρώθηκε η υλοποίηση του σχεδίου δράσης ΚΑ122 Erasmus με την τελευταία ομάδα εκπαιδευτικών του 1 ου ΓΕ.Λ. Ηγουμενίτσας αποτελούμενη από τους Ανδρούτσου Κωνσταντίνα, Δίγκα Μιχαήλ και Ιωάννου Γεώργιο που κατά το χρονικό διάστημα 20/08/2023 - 27/08/2023 συμμετείχαν στο τέταρτο επιμορφωτικό σεμινάριο στα πλαίσια του προγράμματος ERASMUS+ (KA122) που αφορά στην κινητικότητα εκπαιδευτικών. Το σεμινάριο πραγματοποιήθηκε στο Βερολίνο της Γερμανίας, στις εγκαταστάσεις της Ακαδημίας Εκπαιδευτικών «Europass» (Europass Teacher Academy).

Το σεμινάριο με θέμα “Microsoft for Education: Powerful Tools to Create, Share and Inspire" αποτέλεσε μία εξαιρετική ευκαιρία για τους εκπαιδευτικούς να ανακαλύψουν και να μοιραστούν βέλτιστες πρακτικές, να επεκτείνουν τις δεξιότητές τους και να εξερευνήσουν τις σύγχρονες στρατηγικές διδασκαλίας και μάθησης με στόχο την επίτευξη των καλύτερων δυνατών μαθησιακών αποτελεσμάτων αλλά και την αλληλεπίδραση μεταξύ των μελών της ευρύτερης ευρωπαϊκής εκπαιδευτικής κοινότητας.

Στα πλαίσιά του οι εκπαιδευτικοί ενημερώθηκαν για όλα τα σύγχρονα ψηφιακά εργαλεία , την ορθή χρήση λογισμικών και την αποτελεσματική διαχείριση τάξης μέσα από ψηφιακές πλατφόρμες, γνώσεις πολύτιμες που θα συμβάλουν σημαντικά στη βελτίωση των διδακτικών τους δεξιοτήτων τόσο στη σύγχρονη, όσο και στην εξ’ αποστάσεως διδασκαλία, ενθαρρύνοντας την συνεργασία, την ομαδική δουλειά και τη δημιουργικότητα.
Επόμενο βήμα η διάχυση της γνώσης και των εμπειριών που αποκτήθηκαν στην τοπική εκπαιδευτική κοινότητα.

H υλοποίηση του Σχεδίου Δράσης ΚΑ1 22 συνεχίζεται! Στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus KA122 που αφορά την κινητικότητα εκπαιδευτικών, η 3η ομάδα εκπαιδευτικών του σχολείου μας που αποτελείται από τις Γόγολου Παρασκευή, Δήμου Χαρίκλεια και Μπακάλη Ανίτα, συμμετείχε σε επιμορφωτικό σεμινάριο κατά το χρονικό διάστημα από 03/07/2023 έως 09/07/2023.Το σεμινάριο πραγματοποιήθηκε στο Δουβλίνο, στον εκπαιδευτικό χώρο της Ακαδημίας Εκπαίδευσης, Europass Teacher Academy.

Οι εκπαιδευτικοί μέσα από βιωματικές και μαθητοκεντρικές μεθόδους, ενημερώθηκαν για τις νέες "στρατηγικές" διαχείρισης τάξης και τις νέες πρακτικές, όπως είναι η ανεστραμμένη τάξη και η ομαδοσυνεργατική βιωματική μάθηση. Επίσης, επιμορφώθηκαν στην ανάπτυξη μεθόδων μάθησης μέσω δημιουργικών εργασιών με στόχο την ενθάρρυνση του μαθητή, ώστε να συμμετέχει ενεργά στη διαδικασία της μάθησης και να αποκτήσει τις κατάλληλες πνευματικές και συναισθηματικές δεξιότητες για την επίλυση προβλημάτων. Τέλος, οι εκπαιδευτικοί είχαν την ευκαιρία να ανταλλάξουν απόψεις και προβληματισμούς με εκπαιδευτικούς από άλλες ευρωπαϊκές χώρες αλλά και να συζητήσουν θέματα που αφορούν το σχολείο ως ένα περιβάλλον μάθησης σε έναν παγκοσμιοποιημένο ψηφιακό κόσμο.

Η υλοποίηση του σχεδίου δράσης ΚΑ122 Erasmus ξεκίνησε! Κατά το χρονικό διάστημα 19/06/2023 - 24/06/2023 οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας, Βασιλειάδης Γεώργιος, Φασιάς Γεώργιος και Χαντζάρας Χρήστος συμμετείχαν στο δεύτερο επιμορφωτικό σεμινάριο στα πλαίσια του προγράμματος ERASMUS+ (KA122) που αφορά την κινητικότητα εκπαιδευτικών. Το σεμινάριο πραγματοποιήθηκε στο Βερολίνο της Γερμανίας, στις εγκαταστάσεις της Ακαδημίας Εκπαιδευτικών «Europass».

Κατά τη διάρκεια του σεμιναρίου οι εκπαιδευτικοί ενημερώθηκαν για όλες τις σύγχρονες εκπαιδευτικές προσεγγίσεις και πρακτικές και εξοικειώθηκαν μέσα από βιωματικές δραστηριότητες με μαθητοκεντρικές μεθόδους διδασκαλίας, για την ενσωμάτωση των ΤΠΕ στη διδασκαλία, την χρήση εφαρμογών για την επικοινωνία με τους μαθητές, για την χρήση πλατφόρμων για διαμοιρασμό και συγκέντρωση αρχείων και για την χρήση εργαλείων για την δημιουργία μαθησιακών δραστηριοτήτων, τεστ και κουίζ. Ταυτόχρονα, οι εκπαιδευτικοί είχαν την ευκαιρία να αλληλεπιδράσουν, να ανταλλάξουν απόψεις και να μοιραστούν ιδέες με εκπαιδευτικούς άλλων χωρών, ως μέλη μιας ευρύτερης ευρωπαϊκής, εκπαιδευτικής κοινότητας.